TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ

W dniach 19- 23 listopada 2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ. Tegoroczne hasło to „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”

Miał on na celu zwrócenie uwagi młodym ludziom na globalne wyzwania i poszukiwanie rozwiązań, które mogą doprowadzić do ich przezwyciężania, uświadomienie uczniom, że ich działania mają wpływ na przyszłość świata, odbycie podróży po świecie innych kultur.

Podjęte zostały następujące działania:

• Uczniowie klas O oraz I – II pod kierunkiem wychowawców wykonali „drzewo życzeń”, na którym zapisali życzenia dla dzieci z krajów trzeciego świata.

Uczniowie obejrzeli film pt.: „Kto mieszka w kraju Teranga”.

Po projekcji filmu rozmawiali o emocjach, empatii i ubóstwie, po to, by zrozumieć co mogą czuć ich afrykańscy rówieśnicy.

• Uczniowie kl. VIII oraz kl. III Gimnazjum wzięli udział w konkursie wiedzy ekologicznej na temat zagrożeń klimatycznych wynikających z działalności człowieka;
  • Uczniowie z kl. III Gimnazjum przygotowali ekologiczną gazetkę pod hasłem: „Chrońmy Naszą Planetę”.

Podczas Tygodnia Edukacji Globalnej uczniowie mieli okazję zmierzyć się z globalnymi problemami, jak również podziwiać różnorodność kultur. Zostali uwrażliwieni na ludzi chorych oraz żyjących w niedostatku. Próbowali znaleźć rozwiązania dla problemów współczesnego świata. Z pewnością zdobyta wiedza zaowocuje w przyszłości większą wrażliwością na kwestie globalne i problemy innych ludzi.

Szkolnym koordynatorem TEG była pani Ewa Raduńska- pedagog szkolny.