TEATR KURTYNA

Dnia 17 grudnia 2018 roku zagościł w naszej szkole Teatr Kurtyna. Odbyły się dwa przedstawienia, przygotowane przez ten teatr profilaktyczny z Krakowa.

Najmłodsze dzieci miały okazję obejrzeć spektakl pt.: „Jestem przyjacielem ludzi”. Było to wartkie i dynamiczne przedstawienie, pełne zaskakujących zwrotów komediowej akcji, zrealizowane z wykorzystaniem bogatej palety scenicznych środków: muzyki, piosenek, rekwizytów i masek. Spektakl ten był lekcją o kształtowaniu postaw, wyrażających szacunek dla ludzi i umiejętności nawiązywania oraz podtrzymywania relacji. Widowisko opowiadało również o pożytkach, płynących z dobrego zachowania. Aktorzy w spektaklu zwrócili uwagę na podstawowe zasady dbałości o zdrowie i aktywność fizyczną. Po skończonym przedstawieniu zniknęli aktorzy i scenografia, jednak pozostała atmosfera, pozwalająca zrozumieć młodym widzom, że postawa otwartości i akceptacji, woli porozumienia oraz ciekawości, dotyczącej poznawania różnic, pozwala zrozumieć człowiekowi, kim jest i jakie przed nim, jako gospodarzem świata, stoją wyzwania i obowiązki.

Dla uczniów kl. III gimnazjum oraz kl. VIII przedstawiono spektakl pt.: „Wyzwanie”. Poruszono wartości wychowawczo-profilaktyczne w kwestii: kształtowania postaw społecznych, wdrażania kultury, zdrowia-edukacji zdrowotnej, bezpieczeństwa- profilaktyki zachowań ryzykownych.

Aktorzy starali się uzmysłowić uczniom, że szkoła to jedno z nielicznych miejsc, jeśli nie jedyne, gdzie czekają na nich ludzie – nauczyciele, którzy naprawdę się nimi interesują. Nie obchodzi ich to, ile pieniędzy mają uczniowie, jaką mają ”furę i komórę”. Liczy się dla nich: Kim są? Co myślą? Jak się czują? Jakie mają zmartwienia? Nikt z nas nie powinien przechodzić obojętnie obok kłamstwa, które czyha na każdym kroku… . Wybór należy do każdego człowieka.

Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej za sfinansowanie tego profilaktycznego przedsięwzięcia.