MARSZ PAMIĘCI

W dniu 17 września 2018r. uczniowie klas: VIII i III gimnazjum wraz z opiekunami wzięli udział w MARSZU PAMIĘCI O OFIARACH HITLERYZMU I STALINIZMU oraz uroczystościach pod POMNIKIEM OFIAR REŻIMÓW TOTALITARNYCH w Rokitkach.

Aby pielęgnować wśród młodzieży postawy patriotyzmu, zorganizowane zostało zgromadzenie pod obeliskiem w Rokitkach, który z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Obelisku Upamiętniającego Poszkodowanych w czasie II wojny światowej został odsłonięty 11 listopada 2016 roku.
Wydarzenie odbyło się pod patronatem Gminy Tczew, Zespołu Kształcenia i Wychowania w Swarożynie oraz Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Gdańsku. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie Wójt Gminy Tczew Pan Roman Rezmerowski przywitał przybyłych gości, nauczycieli i młodzież ze szkół gminnych oraz mieszkańców.
Podczas uroczystości Naczelnik Wydziału Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej - Oddział w Gdańsku, Pan Krzysztof Drażba wygłosił krótki wykład historyczny na temat okrucieństwa dwóch totalitarnych systemów, które zadały cierpienie milionom Polaków. Następnie odsłuchano Hymnu Sybiraków. Nie zabrakło również modlitwy za zmarłych, którą odmówił dziekan tczewski, proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła w Tczewie, ks. Jacek Spychalski. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów oraz zapalonych zniczy pod obeliskiem przez delegacje zaproszonych gości oraz uczniów szkół.
Na zakończenie została zadeklarowana wola pielęgnowania pamięci ofiar totalitarnych reżimów przez coroczną organizację w dniu 17 września uroczystości pod pomnikiem w Rokitkach.