Pedagog radzi

# przyjaźń

-  Puchatku ?

– Tak Prosiaczku ?

– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.

A.A.Milne „Kubuś Puchatek”

Dzień dobry Uczniowie!

Dzisiaj krótki tekst o bardzo ważnej sprawie. O przyjaźni. Wszyscy jej pragniemy. Czyni ona nasze życie radośniejszym, daje cudowne poczucie bezpieczeństwa i wsparcia. Daje siłę do pokonywania trudów dnia codziennego. Co jest warunkiem przyjaźni? Zaufanie, życzliwość, a może czas? Sporo przyjaźni rodzi się z czasem w toku wydarzeń, wspólnie przeżywanych doświadczeń i sytuacji. Jednak można kogoś znać całe życie, a jednak nie przyjaźnić się z nim. Czasem zaś wystarczy kilka chwil, rozmów i czujemy, że jest to właściwa osoba.

Kim jest przyjaciel? Kimś niezwykle ważnym. Przed kim można być całkowicie szczerym i otwartym. Kto czasem o nic nie pyta, zwyczajnie jest. To osoba, która akceptuje nas takimi jakimi jesteśmy. Podstawą przyjaźni jest bardzo często koleżeństwo, które jest wynikiem wspólnego przebywania. Dzielenie pasji, zainteresowań staje się początkiem przyjaźni. To dar o który trzeba bardzo troskliwie dbać. Chuchać i dmuchać, aby pięknie się rozwijała. Nie będzie miał przyjaciół ten, kto nie interesuje się drugim człowiekiem, kto nie jest uważny lub zwykle nie ma czasu.

Czas epidemii to czas kiedy możemy sprawdzić się jako przyjaciele, ale też czas kiedy możemy zdobyć nowych przyjaciół. Zainteresujcie się bliżej swoimi koleżankami, kolegami. W większości macie własne telefony, zadzwońcie do tych których znacie, ale nie poświęcaliście im w szkole większej uwagi. Warto porozmawiać, pożartować i pewnie ponarzekać. Na pewno taki niespodziewany telefon kogoś ucieszy. I kto wie może będzie początkiem pięknej, wieloletniej przyjaźni. Czego Wam bardzo życzę.

Pozdrawiam serdecznie!

Ewa   Raduńska- pedagog szkolny