Uczniowie naszej szkoły z wizytą w kolejnej stolicy europejskiej!

Na przestrzeni kilku ostatnich lat uczniowie naszej szkoły byli dwa razy w Londynie, w ubiegłym roku w Berlinie, a w tym roku w dniach od 25 do 30 marca uczestniczyli w wycieczce szkolnej do światowej metropolii – Paryża. Tych kilka dni w stolicy Francji, dzięki bezpośredniemu kontaktowi z dziełami sztuki i zabytkami, było dla uczniów nie tylko fascynującą lekcją historii i kultury europejskiej, ale także szansą na międzyklasową i międzyszkolną integrację.

Wycieczkę zorganizowało Biuro Turystyki Młodzieżowej Atas, a opiekę nad uczestnikami sprawowały panie: Katarzyna Bławat i Barbara Babińska.

Poniżej przedstawiamy krótką relację z wycieczki.

Po ponad dwudziestogodzinnej podróży autokarem, w godzinach porannych dojechaliśmy do Paryża. W pierwszym dniu pobytu w stolicy Francji zobaczyliśmy m.in. Katedrę Notre-Dame, znajdującą się na wyspie La Cite; stamtąd udaliśmy się metrem do dzielnicy Montmarte, w której przespacerowaliśmy się po Placu Pigalle i Placu du Tertre, a następnie wspieliśmy się na malownicze wzgórze, na którym podziwialiśmy wnętrze Bazyliki Sacre-Coeur. W drodze powrotnej do stacji metra przeszliśmy obok Moulin Rouge.

Następnego dnia zobaczyliśmy wszystko to, z czym Paryż kojarzony jest najczęściej, czyli Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie, Plac Concorde, Ogrody Tuileries; spędziliśmy także kilka godzin w Luwrze. Dzień zakończyliśmy w świetle gwiazd romantycznym rejsem po Sekwanie, podczas którego na naszych oczach rozbłysły światła na Wieży Eiffla, na którą weszliśmy następnego dnia pobytu w Paryżu. Tego dnia zobaczyliśmy także odpowiednik londyńskiego City, czyli nowoczesną  dzielnicę Paryża, La Defense.

Dzień wyjazdu z Paryża rozpoczęliśmy od spaceru na Cmentarzu Pere-Lachaise i odwiedzin grobów m.in. Edith Piaf, wokalisty grupy The Doors Jim'a Morrisona oraz Fryderyka Chopina.

W paryskim Panteonie zobaczyliśmy kryptę, w której pochowana została Maria Skłodowska-Curie. Spacerowaliśmy po Ogrodzie Luksemburskim, specjalnie zaprojektowanym w stylu włoskim dla drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. To jeden z najpiękniejszych parków w Paryżu, w którym mieszkańcy chętnie spędzają czas wolny. Następnie przeszliśmy obok najstarszego uniwersytetu we Francji, Sorbony, a stamtąd udaliśmy się w okolice Centrum Pompidou, gdzie zakupiliśmy ostatnie pamiątki przed wyjazdem. Pełni pozytywnych wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną.

Paryż urzekł nas swoją architekturą i zabytkami, dlatego z pewnością jeszcze kiedyś odwiedzimy go ponownie.

 

NA GÓRĘ